5.000 Üzeri Başarılı Mide Ameliyatı, 30 Yıllık Tecrübe

Yeni bir hayata adım atmak için karar verme aşamasındasınız… Biliyoruz zor bir süreç! Türkçapar Bariatrics ailesi olarak, binlerce vakâ tecrübemiz ile bu sürecin başından sonuna kadar yanınızda olmak için heyecanlıyız.

Gelin bu süreci birlikte aşalım ve yepyeni bir hayatın kapılarını birlikte aralayalım.

Bizi Yakından Tanıyın

Biz Sizi Arayalım!

En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçeceğiz.

 • Hızlı iletişim ve randevu için hemen arayın +90 (532) 173-7753

  5.000 üzeri başarılı mide ameliyatı ve 30 yıllık tecrübemiz ile sağlığınıza kavuşmanız sürecinde sizlere destek olmaktan memnuniyet duyarız.

 • Ücretsiz Bilgi Al

3 ADIMDA TÜP MİDE AMELİYATI

Başarı Hikayelerimiz

Diğer başarı hikayelerimizi incelemek için lütfen tıklayın.

Songül Can

Songül, 2,5 sene önce mide küçültme ameliyatı oldu. Ameliyat sonrası 1 yılda verdiği 35 kilodan daha önemli bir nokta var aslında. Songül ameliyat öncesi ciddi tip2 diyabet ve hipertansiyon hastalığı vardı. Tüp mide ameliyatı sonrası insülin kullanımı dahil bütün ilaçlarını bıraktı.

Deniz Lama Metin

Deniz, tüp mide ameliyatının üzerinden 4 yıl geçti. Mide küçültme ameliyatı sonrası 1 yıllık süreçte 154 kilodan 74 kiloya düşerek toplamda 80 kilo verdi. Son 3 yıldır da bu kilosunu muhafaza ediyor. Doğru besleniyor, spor yapıyor ve boş kaloriden uzak duruyor.

Mert Levent

Mert Levent, çaldığı müzikler ile konsept yaratan ülkemizin uluslararası üne kavuşmuş en önemli DJ’lerinin başında geliyor.
Obezite nedeniyle mide küçültme ameliyatı olalı tam 3 yıl oldu. 175 kilo ile başladığı tüp mide macerasında 80 kilo verdi.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatı kısaca özetlemek gerekirse mide, çevresindeki yağlı dokulardan çeşitli yöntemlerle ayrılarak tamamen serbestlenir. Ardından midenin içine buji dediğimiz kılavuz bir tüp yerleştirilir. 3 sıra titanyum zımba atan (bu zımbalar sonradan tamamen dokuyla kaynaşır) stapler denen cihazlarla midenin çıkış kapısı olan pilor’a yakın bölgeden başlayarak midenin %80’lik bölümü zımbalanıp kesilir ve tüp şeklinde 100 -150 ml hacme sahip bir mide oluşturulur. Kesilen mide kısmı vücut dışına alınır. Sonuçta midenin ne kadar bölümünü çıkartırsanız çıkartın yapılan her ameliyatın adı tüp midedir.

Bu açıdan ameliyatın belli kurallara göre, doğru bir şekilde yapılması ameliyat sonrası süreci etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu kurallar:

 1. Midenin geniş bırakılmaması
 2. Midenin ortasındaki incisura da denen bölgeye özellikle özen gösterilerek dar yapılmaması
 3. Midenin fundus denen yukarıdaki kubbe kısmının tam olarak çıkarılması. Bu bölge yeterince çıkarılmadığı taktirde yetersiz kilo kaybı ve bazı hastalarda ameliyat sonrası ciddi reflü görülebilir.
 4. Midede staplerle kesilen hatta oluşabilecek hatalara karşı her türlü önlemi almak. Biz bu hattı boydan boya tekrar dikiyoruz ve buna çift dikiş yöntemi diyoruz.
 5. Ameliyat sonrası yeni oluşturulan midenin kendi etrafında dönmesini engellemek, bükülme kırılma gibi durumları önlemek için gerekli önlemleri almak
pdf
 • Ücretsiz Kitabımızı İndirin

  Tüm süreçlerin detaylı bir şekilde anlatıldığı ücretsiz e-Kitap’ımızı indirin.

 • Şimdi İndir
 • Ameliyattan 8 saat önce sıvı alımı ve 12 saat önce de katı gıda tüketilmemesi gerekir. Genel anestezi alınacağı için bu önemli bir konu.
 • Ameliyat öncesinde hasta; kan tahlili, idrar testi, elektro kalp grafiği, solunum sisteminin kontrolü gibi testlerden geçirilip, herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığı durumda ameliyata alınmaktadır.
 • Eğer ameliyat öncesi herhangi bir şey yediyseniz bunu doktorunuza iletmeniz gerekir. Bu durum ameliyatın ertelenmesine neden olacak kadar önemlidir.
 • Ameliyat öncesi aspirin kullanmayın. Kullandıysanız mutlaka doktorunuza bilgi verin.
 • Ameliyat süreci için yanınıza kolay değiştirilebilir rahat kıyafetler almanızı öneririz. Hastanede yattığınız süre içerisinde serum desteği alacağınız için kıyafet seçimi önemli.

Hazır mısınız? O büyük gün geldi çattı. Biraz heyecanlı belki de biraz kaygılısınız. Haydi gelin size biraz ameliyat günü sizi nelerin beklediğinden bahsedelim.

Baştan şu iki noktayı belirtmekte fayda var. Tüp mide ameliyatı laparoskopik yani kapalı yapılan bir ameliyattır. Bu nedenle ameliyat sonrası ağrı çok az olur. Bu ameliyat esnasında veya sonrasında tecrübeli ellerde ciddi komplikasyon görülme olasılığı son derece düşüktür.

Rahatlayın, kafanızı böyle şeylerle çok fazla meşgul etmeyin. Cerrahlarınız muhtemelen sizin ameliyatı bekleyiş sürenizi kısa tutmak için ameliyat saatini sabah erken bir saate planlayacaklar.

Ameliyattan önce size verilen karaciğer küçültücü diyeti başarılı bir şekilde uyguladınız. Bunun tadını çıkarın ve rahat olun. Bilin ki sizin katkınız sayesinde ameliyatı yapacak ekibin işi daha da kolay.

Ameliyat günü hastaneye gelmeden önce kendinize kıyafetler için küçük bir çanta hazırlayın. Tercihan yanınıza kısa kollu t-şirt ve şort gibi rahat ve değişimi kolay kıyafetler almanızı öneririz. Unutmayın hastanede yattığınız süre içinde serum desteği alacaksınız. Kıyafet seçimini bunu düşünerek yapın. Ameliyattan önceki gece 12’den sonra aç ve susuz kalacaksınız. Genel anestezi alacağınız için bu durum son derece önemli. Ameliyat sabahı bir şey yer veya içerseniz bunu mutlaka doktorunuza söyleyin. Bu durum ameliyatınızın ertelenmesine neden olabilir.
Ameliyat öncesi sigara tiryakilerinin mümkün ölçüde sigarayı azaltmaları çok önemlidir. Ameliyat öncesi bir tiryakiye sigara yasak demek ne derece etkili olur bilemiyoruz ancak bu konuyu lütfen önemseyin.
Ameliyat öncesi dönemde aspirin kullanmayın. Kullandıysanız mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.
Ameliyat sonrası dönemde çok fazla ziyaretçi akınına uğramamak için lütfen her türlü önleminiz alın. Biz doktorlar çok fazla ziyaretçi sevmeyiz. Bunun için çok haklı bir nedenimiz var, o da grip gibi bulaşıcı enfeksiyonlar.
Ameliyat sabahı hastaneye gelip odanıza yerleştikten sonra tecrübeli bir hemşire ekibi sizinle ilgilenecek ve sizi hazırlayacak. Cerrahlarınız ameliyat sabahı sizi ve yakınlarınızı ameliyata girmeden önce tekrar görecek. Ameliyat saatiniz geldiğinde ameliyathane kapısından girmeden önce heyecanınızı yatıştırmak, ameliyathane stresini azaltmak için size bir sakinleştirici yapılacak. Ameliyathane kapısında sizi bir ekip karşılayacak ve ameliyatınızın gerçekleşeceği odaya alınacaksınız. Cerrahlarınızı gördükten sonra anestezi doktorunuz bir maskeden nefes almanızı isteyecek ve uyuyacaksınız.

 • Ameliyat sonrası gözlem alanında bir müddet gözlem altında tutulursunuz.
 • Cerrahınız ve anestesi doktorunuzun kontrolü ve onayı sonrası odanıza transfer edilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası yaklaşık 3 saat içerisinde kendinize gelmiş olursunuz.
 • Hatta yürüyebilirsiniz bile.
 • Ameliyattan bir gün sonra filminiz çekilir ve midenizden sıvı geçişinin kontrolü yapılır. Bunun için size radyolojik bir sıvı içirilir. Bu testin sonuçlarına göre su içmeye başlayabilirsiniz.
 • Ağızdan yeterli ölçüde sıvı alabilir hale geldikten sonra taburcu edilirsiniz.
 • Taburcu olmadan önce, hastane sonrası süreçle ilgili bilgilendirilirsiniz. Bu bilgilendirmede, beslenme programınız, kullanmanız gereken ilaçlar ve dikkat etmeniz gereken konular yer alır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Uyandığınızda ameliyat sonrası gözlem alanında olacaksınız ve bu bölümde bir süre takip edileceksiniz. Burada yakınlarınız sizi kısa süreli de olsa görebilecekler. Anestezi doktorunun ve cerrahlarınızın kontrolü sonrasında odanıza transferiniz yapılacak. Merak etmeyin ameliyattan sonra 3. saatte tamamen kendinize gelmiş olacaksınız. Hatta ayağa kalkıp yürüyebileceksiniz. Bunu yapmanızı özellikle isteyeceğiz çünkü ameliyat sonrası erken mobilizasyon önemsediğimiz bir nokta.

Bu ameliyatlardan sonra normalde ağrı çok az olur. Ama yine de her hastanın ağrı eşiği farklı olacağı için bazı hastalar bir miktar ağrı hissedebilir. Bu ağrı, çok ciddi bir sorun oluşturmaz ve ağrı kesicilerle kolayca ortadan kaldırılır.

Ameliyatın ertesi günü sabah ameliyata giren cerrahlardan biri size radyolojik bir sıvı içirerek film çekecek . Burada yeni oluşturulan tüp midenizi ilk kez göreceksiniz. Bazı merkezler bu filmi hiç çekmiyor ancak biz bu filmi önemsiyoruz. Yeni oluşturduğumuz tüp mideyi ve mideden sıvı geçişini değerlendirerek hastanın ameliyat sonrası süreçte herhangi bir sorun yaşayıp yaşamayacağını önceden kestirebiliyoruz. Filminiz çekildikten sonra su ve berrak sıvılar içmeye başlayacaksınız.

Ameliyat günü dahil toplam 3 gün hastanede yatacaksınız. Hastanede yattığınız süre içinde size damardan sürekli serum verilecek. Biz hastalarımızı ancak ağızdan yeterli sıvı alabilir hale geldikten sonra taburcu ediyoruz. Çünkü evde serum alamayacaksınız. Yapılan araştırmalar tüp mide ameliyatı sonrası taburcu olan hastaların en sık hastaneye geri dönüş nedenin dehidratasyon yani susuzluk olduğunu göstermiş. Biz bu durumu önemsediğimiz için hastalarımızı 3 gün standart yatırıyoruz.

Taburculuk günü size hastane sonrası süreçle ilgili ayrıntılı bir bilgilendirme yapılacak. Ayrıca size dikkat edilmesi gereken hususlar, kullanmanız gereken ilaçlar, beslenme programınız gibi konularda   yazılı bir bilgilendirme kitapçığı da verilecek. Taburculuk sonrası   cerrahlarınızın uygun göreceği bir zamanda kontrole geleceksiniz.

Aslında ameliyata karar verdiğiniz gün gittikçe büyüyen ailemizin bir üyesi olacaksınız. Ameliyat sonrası takip sürecinde istediğiniz zaman bize ulaşabileceksiniz. Uzun yıllar görüşeceğiz ve sizin sağlığınızı tekrar geri kazanmak için başarıya odaklı bu yolculuğunuzda hep yanınızda olacağız.

Tüp Mide Ameliyatı Olan Hastalarımızın Yorumları

Tüp Mide Ameliyatı İle İlgili Sık Sorulan Sorular